środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Czytanie boli coraz bardziej

2016-03-22 14:13:14 (ost. akt: 2016-03-22 14:15:04)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tego bym się nie spodziewał. W kraju zaludnionym przez humanistów i wielbicieli historii 18% jego mieszkańców nie przeczytało w swoim życiu żadnej książki. 57% czytało je w szkole lub na studiach, a potem przestało. Aż 63 proc. badanych nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki.

Takie są wyniki badań dotyczących czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, które w tym tygodniu opublikowała Biblioteka Narodowa. Wynika z nich, że z roku na rok czytamy coraz mniej książęk. Dotyczy to zresztą generalnie czytania. Bo aż 14% ankietowanych przez rok nie przeczytało nawet trzech stron maszynopisu czy wiadomości w internecie. Mówiąc wprost są to ludzie, którzy nic nie czytają. Może co najwyżej opisy na produktach. Takich "nieczytaczy" będzie zresztą przybywać, bo są to ludzie młodzi, wychowani już w kulturze obrazkowej. Dla nich e-book jest równie obcy, jak wydany na papierze Sienkiewicz. Stanowią oni nowe plemię, którego członkowie nie chcą sobie zaprzątać głowy żadnymi poważniejszymi sprawami.
My jednak musimy pamiętać o tym, że historię wielka i małą tworzą elity. Te, które czytają. Skoro Państwo teraz czytają tygodnik i ten tekst, to znaczy, że jesteście właśnie tą elitą.

Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ronald Sebastian Studnicki #1963626 29 mar 2016 20:02

  Czytanie to jedna z moich pasji, odkryta po zakończeniu edukacji. Czym były by inne pasje bez pogłębiania wiedzy?, Bywa że książkę przeczytam w jedno popołudnie a innym razem nawet trzy miesiące. Będąc rodzicem dzieciom czytam bajki i opowiadania. Czytam bo lubię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rabotay73 #1961952 | 26 mar 2016 00:10

  Intelektualne pustaki nie czytają! Stąd później takie efekty, ubogie słownictwo, błędy ortograficzne, itp. Bez przesady ze na czytanie potrzeba aż tyle czasu. Jak ktoś lubi to wszędzie czyta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. poldek #1961227 | 91.245.*.* 24 mar 2016 22:41

  Prosze nie przesadzać z tą nagonką na czytanie. Niech każdy czyta ile uważa. Jeden lubi czytać prawdziwe lub mniej prawdziwe albo zgoła wymyślone historie, inny w tym czasie woli zająć się sportem albo ogrodem. Na czytanie trzeba mieć czas i spokój. Społeczeństwo polskie w swoim przekroju jest biedne, dorabia do średniej krajowej poświęcając swój wolny czas. Komu w głowie czytanie , gdy tyle innych spraw trzeba załatwić. A to budowa domu, a to remont mieszkania, a to wnuki popilnować, a to za granicę wyjechać dorobić do pensji. Proszę nie mówić , że jest jakaś korzyść z przeczytania np. 100 kryminałów - ja nie widzę w tym nic specjalnego. Sam czytam ok. 15 książek rocznie (ostatnio słucham audiobooki) ale proszę mi wierzyć , że czytanie stawiam na równi z innym hobby np. modelarstwo, ogrodnictwo, jazda na rowerze.. .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages