Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem darem dla parafii

2016-03-14 19:02:47 (ost. akt: 2016-03-14 16:14:27)
- Krzyż przekażemy parafii w Kalwarii Pacławskiej – mówi Tadeusz Żywica, jeden z pielgrzymów

- Krzyż przekażemy parafii w Kalwarii Pacławskiej – mówi Tadeusz Żywica, jeden z pielgrzymów

Autor zdjęcia: Grzegorz Siemieniuk

Blisko 50 osób z całego powiatu szczycieńskiego weźmie udział w Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się 20 marca w Niedzielę Palmową w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Pątnicy zabierają ze sobą dar- rzeźbę przestawiającą Chrystusa na krzyżu.

Dekanalna grupa rowerowa Galindia Szczytno powstała jesienią 2003 roku. Inicjatorami jej powstania byli: Tadeusz Żywica i Tomasz Siurnicki. Od tego czasu grupa kilkunastokrotnie zorganizowała pielgrzymki m.in. do Częstochowy, Czerwińska, Wilna i Gietrzwałdu. Jak zgodnie twierdzą pątnicy w pielgrzymowaniu nie szukają atrakcji, próżnych doznań estetycznych, czy też tzw. folkloru religijnego.

- Każdy z nas jedzie z własną intencją. Chcemy poprzez te wyjątkowe spotkania dziękować Bogu za dar życia – tłumaczy Tadeusz Żywica.

Co roku pielgrzymi z powiatu szczycieńskiego uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej. W najbliższą niedzielę 20 marca szczycieńscy pielgrzymi wybierają się do Kalwarii Pacławskiej, gdzie w tamtejszym sanktuarium, które nazywane jest Jasną Górą Podkarpacia, odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. To największe sanktuarium na terenie województwa podkarpackiego. Tym razem pielgrzymi pojadą na Misterium autokarem. Wraz z nimi do Kalwarii Pacławskiej wyruszy ks. Mariusz Jackowski, kiedyś wikariusz w szczycieńskiej parafii Świętego Krzyża, a obecnie duchowy opiekun i duszpasterz w Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywnym CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, a także archidiecezjalny duszpasterz sportu na Warmii i Mazurach.

Pielgrzymi do Kalwarii Pacławskiej zabierają ze sobą dar - rzeźbę przestawiającą Chrystusa na krzyżu. Autorem pracy jest Zdzisław Grunwald z Zewłąg k. Mikołajek. – W środku rzeźby, w specjalnym miejscu znajdzie się lista uczestników pielgrzymki i osób, które włączyły się w jej organizację – mówi Tadeusz Żywica. – Dodatkowo w krzyżu zostanie umieszczony kamień, który został przywieziony z Góry Synaj. Chcemy, aby pozostał po naszej pielgrzymce ślad materialny. Rzeźba zostanie przekazana do tamtejszej parafii - dodaje.

Grzegorz Siemieniuk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bolek #1958809 | 84.158.*.* 21 mar 2016 12:54

  Aby wykazać bezsens stawiania bazylik, far, katedr i innych budowli, w których rzekomo mieszka Bóg, przeczytajmy fragment ewangelii Mateusza: Mt 6:6 6. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. (BT) Dzieje Apostolskie głoszą: Dz 7:48 48. Najwyższy jednak nie mieszka w dziełach rąk ludzkich, jak mówi Prorok: (BT) a apostoł Paweł dodaje: Dz 17:24 24. Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką (BT) Natomiast księża zamykają Boga w tabernakulum.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tubylec #1954999 | 89.228.*.* 16 mar 2016 14:16

  Blisko 50 osób z całego powiatu szczycieńskiego ... dużo was tam się zbierze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages