Skarbonki i portmonetki w Muzeum Mazurskim w Szczytnie

2016-03-14 09:52:42(ost. akt: 2016-04-15 11:59:25)
Ta wystawa idealnie pasuje do naszych czasów. 216 skarbonek można zobaczyć od 17 marca 2016 roku w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Są wśród nich przedmioty powstałe od XVII do połowy XX-wieku. Wystawę można obejrzeć codziennie w godzinach pracy Muzeum.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach (Litwa). Najstarszą grupę w kolekcji stanowią obiekty pozyskane w trakcie prowadzonych na terenie Litwy wykopalisk archeologicznych – niewielkie gliniane skarbonki, w formie cebulek tulipana, z XVI-XVII wieku, z których pieniądze można było wydobyć dopiero po ich stłuczeniu.

Trzon kolekcji (207 obiektów) to skarbonki powstałe na przestrzeni 150 lat, od początku XIX do połowy XX wieku. Pojedyncze można datować na XVIII wiek. Niewielką grupę stanowią obiekty sakralne: mocowane do ściany, swobodnie stojące lub takie, które były obnoszone wśród wiernych, dwie z nich wykonane w formie synagogi.

Część skarbonek nawiązuje do świata bajek, są też takie, których forma odbiega od dotychczas znanych – to domowe kasy oszczędności.

Bardzo ważną pozycję w kolekcji trockich skarbonek zajmują żeliwne produkowane w USA od drugiej połowy XIX wieku, a wśród nich kasetki mechaniczne, „Mechanical Banks”, poruszane za pomocą mechanizmu przegubowego, wprawiającego w ruch monetę, kierując ją do pojemnika.

Materiał, jaki został użyty do ich wykonania jest ogromnie różnorodny, poczynając od gliny, drewna, gipsu, poprzez kute żelazo, miedź, mosiądz, srebro i złoto, ale również nowe stopy metali. Prezentowane obiekty są malowane oraz platerowane: srebrzone, złocone, miedziowane, cynowane, niklowane.

Otwarcie wystawy: Muzeum Mazurskie w Szczytnie
17.03.2016, godz. 17.00, czwartek.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli, od 8 do 16.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5