Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Nie każdemu jest dane przeżyć wiek

2016-01-26 08:00:00 (ost. akt: 2016-01-26 09:02:23)

Autor zdjęcia: sxc.hu zdjęcie ilustracyjne

100 lat w życiu człowieka to czas bogaty w wartości, wiedzę, doświadczenia i życiową mądrość. Choć dziś trudno o ludzi w tak pięknym wieku, to są osoby w naszym powiecie, którym się to udało. Na dodatek każda osoba, która ukończyła 100 lat, może liczyć na hojny prezent od państwa. Stulatkom za dożycie sędziwego wieku należy się każdego miesiąca 3 tys. zł.

Papież Jan Paweł II w „Liście do ludzi w podeszłym wieku” pisał „cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość do ludzi starych, dzięki którym mogą oni czuć się żywą częścią społeczeństwa”. Przeżyć taki wiek to ogromny dar i szczęście. Najstarszą mieszkanką naszego powiatu jest 104-letnia Irena Matusiewicz. Dwa lata młodsza jest Marianna Kruk. Obie panie mieszkają w Szczytnie. W tym roku trzy panie przekroczą "magiczną setkę". W lipcu w Rozogach okrągłe urodziny obchodzić będzie Anna Błońska. Miesiąc później 100 urodziny obchodzić będzie Wacława Grabowska z Tylkowa w gminie Pasym. We wrześniu wiek świętować będzie Lotta Doros z Popowej Woli w gminie Dźwierzuty. Najstarszym mieszkańcem w gminie Jedwabno jest Józef Januszkiewicz - 95, w gminie Szczytno Leokadia Ruszczyk z Roman - 97 i w gminie Świętajno Stanisława Zaborowska - 95.

Recepta na długowieczność
Pani Lotta Doros w dniu swoich 99 urodzin z wielką pogodą ducha wspominała swoje życie. Cały czas chętnie opowiada o dawnych czasach i wydarzeniach. W życiu ciężko pracowała na gospodarstwie. Urodziła szóstkę dzieci - czterech synów i dwie córki. Jest babcią dla 16 wnuków i prababcią dla 16 prawnuków. Podaje też swoją receptę na długowieczność.
— Wszystko jeść na co oczy mają chęć, pracować, ruszać się i żyć w spokoju, bez stresów i nerwów — radzi jubilatka. — Cieszę się, że wszyscy o mnie pamiętają. Dzieci, wnuki dzwonią, kto może to przyjeżdża do mnie z życzeniami — dodaje.

Ponad 3000 zł miesięcznie
Osiągnięcie słusznego wieku jest w naszym kraju całkiem hojnie nagradzane. Każdy, kto ukończył 100 lat, może liczyć na specjalne, tzw. honorowe świadczenie. Wypłacane jest ekstra i nie ma wpływu na inne przyznane świadczenia: emeryturę czy rentę. Stulatkowie mogą dzięki dodatkowi powiększyć swoje dochody, ponieważ dodatek otrzymują każdego miesiąca. Nawet jeśli nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages