Rolnicy inwestują w sprzęt i maszyny

2015-08-28 09:49:45(ost. akt: 2015-08-28 09:53:15)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Rewolucja – tak najczęściej nazywa się zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi w ciągu ostatnich 20 lat. Rolnicy zamienili konne zaprzęgi na nowoczesne traktory i maszyny. — Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów, które usprawniają pracę rolnika — zapewnia Mariusz Drząszcz.
Polska wieś zmienia swoje oblicze. Wejście Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na przyspieszenie zmian strukturalnych na wsi powodujących korzystne przekształcenia w rolnictwie. Właściciele gospodarstw rolnych inwestują, rozwijają się, chcą też powiększać swoje gospodarstwa, wymieniać sprzęt i unowocześniać technologię. Stary sprzęt na polskiej wsi to już przeszłość. Teraz rolnicy do prowadzenia gospodarstwa wykorzystują maszyny warte czasami wiele milionów złotych. — Wszystko idzie do przodu, także i rolnictwo idzie mocnym krokiem na przód — stwierdzają rolnicy.
Pomaga Unia
— Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej polscy rolnicy mogą sobie pozwolić na zdecydowanie lepszy sprzęt niż jeszcze dziesięć lat temu. Wzrasta też świadomość rolników w kwestiach modernizacji oraz poziom ich wykształcenia, a przy okazji wykorzystanie nowych technologii — mówi Mariusz Drząszcz właściciel firmy zajmującej się dystrybucją maszyn i urządzeń rolniczych. — Nie dotyczy to wyłącznie zakupu zaawansowanego technicznie sprzętu, ale także zarządzania mobilnymi zasobami. Przekonuje, że teraz nikogo nie dziwią klimatyzacja i systemy GPS montowane w ciągnikach, które pozwalają na dokładność prowadzenia urządzenia w polu mierzoną w centymetrach. — Operator może dosłownie czytać gazetę i tylko nadzorować pracę maszyn – dodaje.
– Decydując się na modernizację parku maszynowego, rolnicy najczęściej zaczynają od wymiany ciągnika. W ciągu siedmiu lat od przystąpienia do Unii Europejskiej na polach pojawiło się około 230 tys. ciągników rolniczych, nowych i używanych. W dalszej kolejności rolnicy inwestowali w kupno pługów, kosiarek, agregatów uprawowo-siewnych – mówi przedsiębiorca. — Dużym zainteresowaniem cieszą się ciągniki pomocnicze o mocy 74 koni, prasy belujące łańcuchowe oraz ładowarki. Rolnicy zainwestowali w nowoczesny sprzęt. Po każdych żniwach planują zakupy kolejnych, nowych maszyn. Często starają się też o zwrot pieniędzy z unijnych funduszy. Przy tak dużym areale liczy się czas pracy. Nowoczesne maszyny pozwalają go zaoszczędzić — dodaje.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as #1803944 | 83.25.*.* 28 sie 2015 20:38

    za komuny w ciagu roku przybywalo 100 000 ciagnikow

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5