Reaguj, jak za ścianą słyszysz awanturę

2015-04-01 08:23:22(ost. akt: 2015-04-01 08:27:25)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Pisz

Święta Wielkiej Nocy to czas przepełniony wiosenną radością, spędzany przy wielkanocnym stole, w gronie najbliższych. Pomimo radosnego wymiaru tych Świąt, każdego roku policjanci z Warmii i Mazur interweniują w rodzinach, w których zamiast wiosennego optymizmu, pojawiają się awantury, agresja, i których członkowie dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich. – Jeśli jesteś świadkiem awantury, słyszysz krzyki za ścianą, na klatce schodowej widziałeś posiniaczoną sąsiadkę, nie bądź obojętny – mówią policjanci.
Awantura ojca z synem o oblanie wodą…
Składając swoim bliskim i znajomym wielkanocne życzenia, życzymy, by święta upływały w rodzinnej, ciepłej, radosnej atmosferze. Jednak nie we wszystkich domach przy wielkanocnym stole panuje taka atmosfera. Zdarzają się konflikty, awantury, a członkowie rodziny dopuszczają się agresywnych zachowań wobec bliskich. Konieczna staje się interwencja Policji, zapewnienie pomocy osobom pokrzywdzonym i odizolowanie od nich sprawcy. By przerwać zjawisko przemocy i pomóc rodzinie, niezbędna jest reakcja osób, które są świadkami tej przemocy.

Jednak badanie zlecone przez MSW wykazało, że w 2014 roku tylko 42 procent osób, które były świadkami przemocy domowej zgłosiło ten fakt odpowiednim instytucjom. A przecież tylko brak obojętności może przerwać rodzinny dramat…

Jakiej pomocy można oczekiwać od Policji?
Gdy policjanci interweniują wobec przemocy w rodzinie, uruchomiona zostaje procedura „Niebieskiej karty”. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2011 r. przepisami dotyczącymi procedury „Niebieskiej karty”, podmiotami uprawnionymi do jej założenia poza Policją są: ośrodki pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszystkie te podmioty współpracują razem przy realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pracując w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.

W 2014 roku zwiększyła się liczba założonych przez Policję formularzy „Niebieska Karta”. W 2014 roku policjanci założyli 5281 Niebieskich Kart. Dla porównania w 2013 było ich 3834, a dwa lata temu 2850. Zwiększyła się również liczba zatrzymanych przez policjantów sprawców przemocy domowej – z 247 osób w 2013 roku, do 1640 osób w 2014 r.

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwala zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa - wszczynane zostaje postępowanie przygotowawcze. Jeśli natomiast zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, policjanci, pracownicy socjalni, lekarze mogą podjąć decyzję o jego odebraniu z rodziny i umieszczeniu u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej.

Wszystkie osoby pokrzywdzone dowiadują się od policjantów podczas interwencji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie są kompetencje instytucji pomocowych. Sprawcy przemocy wyjaśniane są konsekwencje prawne fizycznego i psychicznego znęcania się.

Jak funkcjonuje system pomocy?
Ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Wszystko zależy od ludzi…
Od tego czy w porę zareagują na czyjąś krzywdę. Przypadków takiej pomocy jest wiele. W minionym roku do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zadzwoniła kobieta z informacją, że u sąsiadów dzieje się coś niepokojącego. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że pijana 58-latka wyzywała swoją 93-letnią matkę, szarpała ją za ubrania, groziła pozbawieniem życia i wyganiała ją z domu. Funkcjonariusze zatrzymali Bożenę P. 93-latka opowiedziała kryminalnym o swoim dramacie. Śledczy ustalili, że w tej sprawie znęcanie miało zarówno charakter psychiczny jak i fizyczny. Bożena P. jak wiele innych osób usłyszała zarzuty. Decyzja sądu 58-latka została aresztowana.

Dlatego apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomóżmy innym, nie bądźmy obojętni. Każdy anonimowo, pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić Policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anioł #1766398 | 176.24.*.* 1 lip 2015 19:30

    Czegoś tu nie rozumiem,chodzby to,np.dochodzi do eksmisji przyjeżdża policja,kilku kuratorów,panie z ZGK itp.nie znając czyjegoś życia ,nie mając w tym umiejętności ,najm dali osobie która jeździła nożem po plecach wtedy żony i dusił ją poduszką,matka z dzieckiem uciekły spac gdzie indziej,w nagrodę dostał lokal socjalny który był dla całej trójki i podpisano z nim najm i dano meldunek a matkę i dziecko pozostawiono bez meldunku i takie jest w Szczytnie bezpieczeństwo,wszyscy którzy tam byli nie zbadali sprawy poprawnie

    odpowiedz na ten komentarz

  2. m #1703587 | 95.41.*.* 1 kwi 2015 18:09

    Uważam, że warto mówić i przypominać o takich akcjach. nie możemy bezczynnie czekać na ludzką krzywdę. Po to jest Policja by interweniowała w takich przypadkach. Tam gdzie jest alkohol jest ludzka krzywda i cierpienie niewinnych dzieci bądź osób starszych. Nie bójmy się zgłaszania takich incydentów, możemy w ten sposób ocalić ludzkie życie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. rety #1703258 | 94.9.*.* 1 kwi 2015 11:46

    a gdy interwencji potrzebuje dziecko i matka wobec ktorych zastosowano przemoc,znecanie sie ,zezwolono na okradzenie ich,na wyzysk,przez burmistrz Sczytna,sad,policje i tak tworzac konflikt rodzinie,jak wtedy odizolowac burmistrz sad policje od dziecka i matki skoro sami to stosuja,nie przerywajac takiej przemocy,niszczenia,wlasnie wtedy,burmistrz,sad,policja,nie powiedzieli gdzie szukac maja one pomocy powiedzieli ze nie pomoga,dlatego to burmistrzDanuta Gorska,sad,policja nie ma praw by zblizac sie teraz do tego dziecka i matki .

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5