Bezmyślne wypalanie trawy

2015-03-26 08:21:59(ost. akt: 2015-03-26 12:52:45)
Tradycyjnie każdego roku w okresie wiosny strażacy otrzymują dziesiątki zgłoszeń o pożarach suchych traw i nieużytków rolnych. Sprzyjająca pogoda to najlepszy okres w którym dochodzi do tego rodzaju pożarów.
Niemalże każdego dnia, odkąd stopniał śnieg, a słońce osuszyło trawę daje o sobie znać ludzka bezmyślność. W tym tygodniu paliły się nieużytki na obrzeżach Szczytna, ale także zarośla i trzcinowisko w okolicach Jeziora Dużego Domowego. Gdyby nie szybkie zgłoszenie pożaru oraz błyskawiczna reakcja strażaków wraz z płonącymi zaroślami spaliłaby się również altany działkowe w okolicach torów kolejowych. Jak mówią strażacy – Ze względu na zmienny wiatr ogień może szybko się rozprzestrzeniać obejmując nowe obszary nieużytków, suchych traw, trzcin, gałęzi. Zmorą pożarową jest nie tylko wiosenne wypalanie traw, a także jesienne wypalanie resztek pożniwnych.
W świadomości wielu osób zalągł się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to najtańszy herbicyd do zwalczania chwastów. Okazuje się, że aby grunty rolne utrzymywane były w tzw. dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska zabronione jest wypalanie traw.
Wypalanie traw jest zabronione a producent rolny, który celowo wypala trawy na swym obszarze może nawet stracić dopłaty zgodnie z obowiązującymi przepisami. Strażacy zwracają się z apelem o rozwagę podczas wiosennych prac i bezmyślnym podpalaniem nieużytków rolnych. Fakt powstałych pożarów należy natychmiast zgłaszać do straży pożarnej na numer alarmowy 998 co sprawi że pożar nie rozwinie się i nie będzie stanowił dodatkowego zagrożenia. W takich przypadkach liczy się szybkość interwencji oraz przekazania informacji. Warto pamiętać, że podczas gaszenia pożarów traw przez strażaków ich pomoc może być potrzebna w innym miejscu a przez bezmyślne wypalanie ratownicy – strażacy nie dojadą na czas w miejsce gdzie faktycznie są niezbędni.

Czytaj e-wydanie
Więcej informacji w nowym numerze Naszego Mazura
Obrazek w tresci

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5