Lipowiec. Służba na czterech łapach

2015-02-09 13:56:04(ost. akt: 2015-02-09 21:25:59)

Autor zdjęcia: Robert Arbatowski

Wizyta przedstawicieli Wydziału ŻW Bemowo Piskie w Lipowcu.
6 lutego w 8. Szczycieńskim batalionie radiotechnicznym przedstawiciele Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim uczestniczyli wraz z żołnierzami i pracownikami wojska w zintegrowanych zajęciach profilaktycznych. Po przyjeździe do Lipowca przewodnik wraz z psem służbowym o imieniu Dino, którego zadaniem jest wykrywanie zapachów środków narkotycznych -przystąpili do wykonywania swoich czynności. W obecności komendanta ochrony oraz koordynatora firmy ochroniarskiej sprawdzono pomieszczenia w których przebywają pracownicy Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych (SUFO) na obecność środków odurzających. Podobne procedury sprawdzające przeprowadzono na obiekcie technicznym. Wyniki na obecność środków odurzających były negatywne.

Po krótkiej przerwie na placu apelowym jednostki odbyły się zajęcia pokazowe z udziałem przewodnika i psa, które miały na celu przedstawienie zebranym żołnierzom i pracownikom wojska procedury związane z wykrywaniem środków odurzających. Pies Dino bezbłędnie odnalazł próbkę środka w jednym z ukrytych kartonów. Po zakończeniu pokazu można było dowiedzieć się m.in. jak przebiega tresura psa, będącego w służbie Żandarmerii Wojskowej.
- Najpierw trwa półroczny kurs w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Celestynowie - opowiada o początku służby psa podoficer, który jest jego przewodnikiem. Co roku odbywa się tzw. atestacja, polegająca na sprawdzeniu przydatności zwierzęcia do dalszej służby. - Nie jest jasno określone w jakim wieku pies ma odejść na swoją zasłużoną „emeryturę”, dlatego odbywają się wspomniane testy i tydzień spędzony w ośrodku szkolenia na potwierdzenie przydatności zwierzęcia do służby w zupełności wystarczy.

Również w przypadku, gdy zaistnieje konieczność zmiany przewodnika, znów trzeba przeprowadzić półroczny kurs, który jednak nie polega na powtórnej nauce zwierzęcia lecz odwrotnie - to przewodnik musi się przyzwyczaić do nawyków i przyzwyczajeń psa. Nowy opiekun psa na ogół nie zna wcześniejszych technik pracy z danym zwierzęciem i musi się dostosować do tych, które wyćwiczył i nauczył poprzednik.

- Szkolenie specjalistyczne naszego psa nie odbiega od tego, w jaki sposób są szkolone np. psy policyjne, które ze względu na specyfikę służby i resort są szkolone w zupełnie innym miejscu. Po przejściu na „emeryturę” zwierzę objęte jest opieką weterynaryjną w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej - opowiada o służbie Dino przewodnik.

- I najważniejsza elementarna zasada podczas współpracy ze zwierzęciem: to pies pracuje z przewodnikiem, a nie odwrotnie - dodaje na zakończenie rozmowy podoficer ŻW. - Człowiek i zwierzę to team, który musi nawiązać współpracę, a jeśli się taka nie nawiąże, to będziemy psu tylko przeszkadzać. Jest to zespół, który ma za zadanie razem współdziałać i w takim zespole to zwierzę gra główną rolę, a człowiek jest tylko po to, aby mu pomagać.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ortolf

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Beata #1828908 | 83.9.*.* 5 paź 2015 08:38

    Fajni są żołnierze z Lipowca.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ach pomyłka #1826262 | 80.55.*.* 1 paź 2015 08:39

    6 lutego to było

    odpowiedz na ten komentarz

  3. zima #1826257 | 80.55.*.* 1 paź 2015 08:37

    A to ciekawe że w Lipowcu zima, śnieg...

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5