Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Dzieciaki napisały książkę z bajkami

2015-02-09 12:42:20 (ost. akt: 2015-02-09 13:01:57)

Zabawa słowem może być nie tylko rozrywką, ale i nauką. Przekonały się o tym m.in. dzieciaki, które wzięły udział w warsztatach w szczycieńskiej bibliotece. – Wspólnie wymyśliliśmy postaci, napisaliśmy fabułę i w ten sposób powstała bajka. Takich warsztatów na terenie województwa odbyło się kilka. W najbliższym czasie ukaże się książka napisana i zilustrowana przez uczestników zajęć – mówi Marek Samselski, bajkopisarz.

Bajka uczy i bawi od kilku tysięcy lat. Swego czasu bajki wymyślone przez Ezopa po biblii były najczęściej drukowaną książką. – Dobra bajka powinna zawierać oryginalnego bohatera, którego powinna spotkać ciekawa przygoda, z której oczywiście wyjdzie on cało oraz morał – mówi Marek Samselski, bajkopisarz. – Co ciekawe bajka jest dobra dla dużych i małych, ja zawsze polecam ją całym rodzinom, bo nic tak nie integruje jak wspólne czytanie, opowiadanie i wymyślanie historii – dodaje.
Właśnie wspólne wymyślanie historii stało się kanwą warsztatów jakie szczycieński bajkopisarz od kilku lat prowadzi w całym kraju. – Pierwsze warsztaty odbyły się w Warszawie, ale projekt tak się spodobał, że przygotowujemy już trzecią edycję. Każda kończy się wydaniem książki, która trafia do rąk autorów oraz bibliotek – mówi Samselski. – Schemat działania jest prosty, ale właśnie o to chodzi. Piszemy razem bajkę, z tym, że jestem jedynie redaktorem. Wymyślaniem postaci, fabuły i morału zajmują się uczestnicy zajęć, czyli dzieci – dodaje.
Podobne zajęcia odbyły się także na terenie naszego województwa. Projekt o nazwie „I ty możesz zostać bajkopisarzem” został zrealizowany w 21 bibliotekach, także w szczycieńskiej. – Dzieciaki nie tylko pisały, ale także zilustrowały książkę – mówi pan Marek.
Miały problemy z wymyśleniem fabuły? – Żadnych. Dzieci są bardzo kreatywne. Pomysłów starczyłoby na napisanie kilku bajek, ale musieliśmy skondensować wszystko do jednej. Wyszła nam ciekawa historia z morałem, ale szczegółów na razie nie chcę zdradzać. Wszyscy zainteresowani będą mogli przeczytać historię w książce, która po wydrukowaniu trafi także do biblioteki w Szczytnie – wyjaśnia.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages