Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w Szczytnie

2014-11-26 09:23:12(ost. akt: 2014-11-26 09:24:18)
Zapraszamy do udziału w rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w dniach 26-28 listopada w godz. 11.00-18.00. Szczegóły na plakacie.
Informacje dla potencjalnych dawców:
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego tak ważne jest aby, potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z rakiem krwi, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie. Każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi, może zostać dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Faktycznie dawcą można zostać, gdy okaże się, że posiada się takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent. Wtedy niezbędne są dodatkowe badania lekarskie. Kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12.03.2010 r. Chory na nowotwór krwi dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepienia komórek macierzystych od niespokrewnionego, zdrowego genetycznie dawcy.

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych:
1. Pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów. Dawca przyjmuje przez 5 dni przed pobraniem czynnik wzrostu. Pobudza on produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą (aferezy) można następnie pobrać z krwi. Metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane. Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopochodne objawy. Nie ma konieczności pobytu w szpitalu. Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.
2. Pobieranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni. O metodzie pobierania zawsze decyduje lekarz prowadzący pacjenta. Wybór metody jest uzależniony m.in. od stanu zdrowia biorcy i choroby, na którą cierpi. W konkretnych przypadkach ze względów medycznych preferowane lub eliminowane są określone sposoby pobrań.

Rejestracja dla potencjonalnego dawcy jest bezpłatna. Wszystkie koszty rejestracji (w tym pobranie próbki pobranego materiału), czyli 250 PLN ponosi Fundacja ze środków własnych, które pochodzą z darowizn od osób prywatnych i instytucji. Każda nawet najmniejsza darowizna pozwala pozyskać więcej potencjalnych dawców. Każdemu dawcy, w zależności od ilości pobrań, przysługuje odznaka Dawcy Przeszczepu lub Zasłużonego dawcy Przeszczepu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5