Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Próbują oszukiwać "na gazownika"

2013-11-18 14:09:13 (ost. akt: 2013-11-18 14:25:44)

Do szczycieńskiej policji zgłaszają się osoby, od których wyłudzono lub próbowano wyłudzić pieniądze w trakcie zawierania fikcyjnych umów na pobór wody, gazu czy energii elektrycznej. Zanim wpuścimy "przedstawiciela firmy" do domu, poprośmy o legitymację służbową.

W miniony weekend oficer dyżurny policji odebrał dwa nietypowe zgłoszenia telefoniczne. Z pierwszego wynikało, że na terenie gminy Szczytno do drzwi 51-letniej kobiety zapukał nieznany jej mężczyzna. Właścicielka domu w tym czasie była sama. W trakcie rozmowy nieznajomy przedstawiciel poinformował, że studnia głębinowa, z której korzysta kobieta zostanie zamknięta i musi podpisać nowe umowy na pobór wody i energii elektrycznej. Kobieta na szczęście nie podpisała żadnych dokumentów i natychmiast o tym zdarzeniu poinformowała policjantów.

W drugim przypadku do domu 84-letniego mieszkańca Jedwabna, zapukał przedstawiciel firmy zajmującej się sprzedażą gazu i akcesoriami służącymi do jego poboru. Mężczyzna wpuścił go do swojego mieszkania i pokazał butlę z gazem, z której na co dzień korzysta. Fałszywy przedstawiciel poinformował zgłaszającego, że musi kupić od niego dwa detektory do gazu i podpisać umowę. 84-latek zapłacił za sprzęt i usługę 600 złotych. Rodzina seniora zainteresowała się tym zakupem, ponieważ od początku września br. usługa ta nie została zrealizowana, a telefonu podanego do kontaktu nikt nie odbiera.

Policja przestrzega przed oszustami, którzy wykorzystują nieuwagę, łatwowierność ludzi i okradają ich. Nie dajmy się oszukać i nie dokonujmy żadnych transakcji z przypadkowo napotkanymi osobami. Apelujemy o zwracanie uwagi na obce osoby w pobliżu domów, mieszkań sąsiadów, zwłaszcza osób starszych. Jeżeli zauważymy taką osobę, która wzbudzi nasze podejrzenia dzwońmy na numer alarmowy Policji 997. Gdy oszust podaje, że jest np. energetykiem to zanim zaprosimy go do domu, poprośmy o jego legitymację służbową. Zawsze też możemy poprosić taką osobę o podanie imienia i nazwiska i skontaktować się telefonicznie z przedstawicielem danej firmy i poprosić o sprawdzenie czy taka osoba jest u nich zatrudniona.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages