Zmiana przepisów – za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, możesz stracić samochód

2024-03-16 09:00:00(ost. akt: 2024-03-15 22:36:34)

Autor zdjęcia: PAP

Od 14 marca obowiązują nas nowe przepisy, które pozwolą na skonfiskowanie samochodu kierowcy, który prowadził pojazd mając ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Oprócz tego sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.
W ostatnich dniach funkcjonariusze ze szczycieńskiej jednostki zatrzymali kilku kierowców, którzy znajdowali się w stanie nietrzeźwości. We wtorek 12 marca br. informowaliśmy o 52-letnim mieszkańcu gminy Szczytno, który w niedzielę 10 marca br. spowodował dwa zdarzenia drogowe w Szczytnie. Mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż “wydmuchał” ponad 2 promile alkoholu. 52-latek usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, sprawca podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące sytuacji, w których środek karny w postaci skonfiskowania samochodu będzie orzekany albo będzie mógł być orzeczony wobec sprawcy przestępstwa w ruchu lądowym:

a) Sprowadzenia katastrofy, sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy lub wypadku komunikacyjnego, albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu
- znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- zbiegłego z miejsca zdarzenia, nawet nie znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- spożywającego alkohol lub zażywającego środek odurzający po popełnieniu tych przestępstw, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, przy czym orzeczenie przepadku będzie obligatoryjne, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy będzie wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.

b) Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego obligatoryjnie, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy tego przestępstwa będzie niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia.

c) Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo: sprowadzenia katastrofy, sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy, spowodowania wypadku komunikacyjnego lub spowodowania wypadku komunikacyjnego przez żołnierza, popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych , czyli w ramach “recydywy drogowej”, niezależnie od stopnia stanu nietrzeźwości (nawet jeżeli stężenie alkoholu w organizmie sprawcy było mniejsze niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu).

Po zatrzymaniu pojazdu przez policję, pojazd przewożony jest na parking depozytowy. Pozostaje tam do czasu uprawomocnienia się wyroku o przepadku. Po uprawomocnieniu się wyroku, pojazd zostaje przejęty przez Skarb Państwa.

Warto wspomnieć, że jeżeli kierowca nie jest jedynym właścicielem samochodu, pojazd nie zostanie skonfiskowany. W sytuacjach, gdy sprawca będzie jechał autem służbowym lub leasingowanym, będzie musiał zapłacić karę finansową. Kara ta będzie równowartością samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli samochód nie będzie jej posiadał, to zostanie określona wartość rynkowa pojazdu
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5